add wishlist add wishlist show wishlist add compare add compare show compare preloader

Bizi Arayın +90 532 559 58 92

  bıçakbıçak istanbulbıçak nasıl tutulurbıçak nedirbıçak seçimiBıçaklar Nasıl Bilenir?bıçaklar nasıl temizlenirblogekmek bıçağıkasap bıçağıkasap bıçağıpeynir bıçağımeyve bıçağısantoku bıçağışef bıçağıŞef Bıçaklarısıyırma bıçağı

  Mutfağın Demirbaşı Bıçaklar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Mutfağın Demirbaşı Bıçaklar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Yüzyıllar ötesinden gelip, mutfakların olmazsa olmazı haline gelen gereçlerden, bıçaklardan bahsedeceğiz bu kez sizlere. Keserken, doğrarken, şekil verirken kullandığımız, demirbaş olarak nitelendirdiğimiz bıçaklar hakkında da aslında çok az şey biliyoruz. Farklı birçok çeşide sahip olmalarının yanında, nasıl temizlenmeleri gerektiğine, kulanım ömrünün nasıl daha uzun olacağına dair not alıp sürekli görebileceğimiz bir yerde durmalı.

  Öyleyse profesyonelinden acemisine herkesin bıçak hakkında bilmesi gerekenleri birer birer anlatıyoruz. Buyrun okuyalım.

  Her birinin görevi farklı: Bıçak çeşitleri ve alırken dikkat edilmesi gerekenler

  Bıçakların çeşitleri ve alırken dikkat edilmesi gerekenlerle başlayalım. Uzun seneler mutfakta onları verimli bir biçimde kullanabilmek için kaliteli olmaları, amaçlara uygun kullanılmaları ve bakılmaları gerekiyor. Gelin şimdi şef bıçağından, meyve bıçağına, sıyırma bıçağından peynir bıçağına kadar evimizin olmazsa olmazı olan bıçakları daha yakından tanıyalım.

  Uzun seneler dostunuz olacak: Şef bıçağı

  Mutfağın en vazgeçilmezleri olan bıçaklardan başlayalım çeşitlerini bir bir tanımaya. İlk çeşit hiç şüphesiz ki şef bıçakları. Farklı model ve boyutlarıyla karşımıza çıkan bu bıçaklar, kolay tutuşlu sapları ve keskinlikleriyle nam salmış. Evinizde olmak için ise nedeni çok. Siz onu incecik maydanoz kıymak için, yeri geldiğinde et doğramak için, kimi zaman tam boyutlarında sebzeler doğramak ve daha birçok amaç için kullanabilirsiniz. Üstelik kaliteli olandan aldığınızda da mutfağınızdan uzun yıllar en kullanışlı konforlu bıçak  olacak.

  Alırken birkaç unsura dikkat etmek şart. Örneğin; bıçağı elinize aldığınızda elinize ağır gelip gelmiyor oluşu, dengesi ve rahat tutuşlu olmasına özen göstermeli. Bunun dışında kolay temizlenebilir, su lekesi bırakmayan bir yapısının olması da çok önemli. Alırken paslanmaz çelikten 15 - 20 cm'lik olanları tercih ederseniz mufakta daha çok işinize yarayacaktır.

  Mükemmel dilimli ekmekler, sebzeler için: Ekmek bıçağı

  Bir diğer olmazsa olmaz bıçak ise ekmek bıçağı diğer bir adıyla  tırtıklı bıçak. Sadece ekmek keserken değil, hassas ürünlerin kesiminde başka hiçbir bıçağın yapamayacağı bir performans gösterir. Hamur işi ürünlerin kesiminden domates, şeftali gibi yumuşak meyvelerin kesimine kadar birçok ürünün kesiminde kullanılıyor.

  Tıpkı şef bıçaklarında olduğu gibi onun da eldeki dengesi, ağırlığı ve tutuşu çok çok önemli. Bir de dişlerinin orta aralıkta olmasına ve keskin olmasına özen gösterin.

  Şef bıçağına alternatif: Santoku bıçağı

  Santoku diye bilinen ve klasik şef bıçaklarına nazaran eğimi daha düşük, gövdesi daha yassı bir bıçak türü daha var. Bu bıçak, kesme, doğrama ve dilimleme amacıyla kullanılıyor. Şef bıçaklarına nazaran kesme tahtasına daha dik inen bu bıçaklar özellikle nane, maydanoz gibi yeşilliklerin kıyılmasına uygun. Ayrıca incecik dilimlenmiş sebzelerin en rahat yolu da santoku bıçaklardan geçiyor.

  Alırken gövdesinin daha geniş olmasına, kesim yapan kısmının daha az eğimli olmasına ve tutuşunun kolay olmasına özen göstermeniz iyi olur.

  Sadece meyve kesmiyor: Meyve bıçağı

  Küçük cüsseleri, renkli saplarıyla evlerin bir diğer tanınan yüzüdür meyve bıçakları. Elmadan muza, şeftaliden eriğe birçok meyveyi çok keskin olmayan yüzeyi ve rahat hareket sağlayan yapısıyla kesen meyve bıçaklarının işlevi bununla sınırlı değil.  

  Meyve bıçakları alırken seramik çelik, paslanmaz ya da seramik yüzeyli olanları tercih edebilirsiniz. Plastik olanları tercih edecekseniz keskin olmasına özen gösterin.

  En estetik bıçak: Peynir bıçağı

  Peynir bıçakları birçok mutfakta rastlamadığımız ama özellikle farklı şekilleriyle en zor kesilen peynirden en yumuşak peyniri dahi özenle kesmeye yarayan bir bıçak çeşidi. Farklı farklı modelleri mevcut. Her birinin görevi birbirinden farklı olsa da normal bıçaklara nazaran daha çok eğimli olma özelliği taşıyorlar.

  Sert vuruşlar için: Kasap bıçağı

  Gelelim et kesmek için özel olarak yapılan boyları 20 cm ve daha üzeri olan kasap bıçaklarına. Düz kesim ve keskin bir yapıya sahip olan bu bıçaklar, farklı çeşitlerde bulanabiliyor. En büyük özellikleri eğimsiz olmaları ve çok keskin bir yapıya sahip olmaları. Bu nedenle kullananların oldukça dikkatli bir biçimde kullanmaları gerekiyor.

  Alırken paslanmaz çelikten, sert yapılı, dayanıklı ve eğimsiz olmalarına özen gösterin.

  İnce işler ondan sorulur: Sıyırma bıçağı

  İnce işler tam olarak sıyırma bıçaklarından sorulur. Deri çıkarma, kılçıklardan arındırma gibi dikkat ve keskinlik gerektiren işler için tasarlanmış bu bıçaklar ince gövdeleriyle tanınıyor. Alırken diğer bıçaklara nazaran daha ince ve keskin olmalarına özen gösterin.

  Özellikle paslanan bıçaklar: Bıçaklar nasıl temizlenir? Nasıl parlatılır?

  Bıçakların mutfaktaki ömürlerini uzatmanın tek yolu onlara iyi bakmak. Olması gerektiği gibi temizlenmedikleri sürece bıçaklar paslanabilir, üzerinde su lekesi kalmaması için güzelce kurulamamız gerekir. Bunların önüne geçmek ve hatta paslanmış rengi gitmiş bıçaklarınızın da eski haline geri döndürmek için birkaç yol var.

  Öncelikle bıçaklarınızı temizlerken tel gibi sert yüzeyli temizleyiciler kullanmamaya özen gösterin. Özellikle ahşap saplı ve seramik yüzeyli bıçakları bulaşık makinesinde yıkamamaya özen gösterin. Çelik yüzeyli bıçaklarınızı bulaşık makinesinde yıkarken bulaşık deterjanı koyduğunuz göze bir miktar sirke ilave edin. Bu onların daha iyi temizlenmesine hem de daha parlak olmasını sağlayacaktır. Bazı bıçakların kullanma talimatlarında özellikle yıkanmamaları gerektiği yazar. Silerek kullanmanız gereken bıçaklar olabilir, bu nedenle kullanım biçimlerine mutlaka dikkat edin.

  İlgili Makaleler