add wishlist add wishlist show wishlist add compare add compare show compare preloader

Bizi Arayın +90 532 559 58 92

  bıçakbıçak istanbulbıçak nedirbıçaklardoğramaekmek bıçağıfileto bıçağısatırşef bıçağısoymasoyma bıçağıtırtıklı bıçak

  Bıçakları Tanıyalım

  Bıçakları Tanıyalım

  Hazırladığımız listede yer alan bıçaklara ve bu bıçakların kullanım amaçlarına bakarak hem bilgilenebilir hem de yeni özellikler öğrenebilirsiniz.

  Tırtıklı Bıçak

  Evlerde en sık rastlanan bıçak türlerinden olan tırtıklı bıçakların asıl amaçları ekmek kesmek olsa da, taze kaşar ya da domates gibi yumuşak meyve-sebze doğramak için de ideal çözümler olarak kullanılırlar. Ekmek kesebildiğiniz bu tırtıklı bıçakla kekte kesebilirsiniz.

  Satır

  Kasaplarda görmeye alışık olduğumuz satırlar, boşuna kasapların ellerinde değiller. Asıl amacı eti kemikten ayırmak, kemikleri kırmak olan satır tipi bıçaklar ek olarak düz tarafı ile sarımsakları ezmek için de kullanılırlar. Satır kültürü bizde bu şekilde iken Uzakdoğu’da ise mutfaktaki ana bıçak konumundadır ve kesme ile ilgili her iş satırla halledilir..

  Şef Bıçağı

  Fransız bıçağı olarak da bilinen şef bıçağı, mutfaklardaki en işlevsel bıçak olma ünvanına sahiptir. Genelde 12 cm ile 30 cm arasında boylara sahip olan şef bıçakları et ve sebze gibi gıdaları kesmek, dilimlemek, doğramak gibi farklı amaçlar için kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

  Fileto Bıçağı

  Fileto bıçakları ince, esnek, keskin ve dar bir yapıya sahiptir. Bu incelik ve esneklik sayesinde, sert bıçaklarla düzgün bir şekilde yapılamayacak kesme işlemlerini gerçekleştirmek mümkün olur. Fileto bıçağının adından da anladığımız gibi asıl amacı balık ve et ile ilgili ince işlerde kullanılmak için geliştirilmiştir. Eğer elinizin altında bir fileto bıçağı varsa, sebzelerin kabuklarını ya da balıkların derilerini soymak sizin için kolay olacaktır.

  Soyma Bıçağı

  Türk mutfaklarında özellikle son zamanlarda yer edinmeye başlamış olan soyma bıçağı, önceden bu iş için kullanılan meyve bıçağını geride bırakmakta. Bıçağın tersine eğimlenmiş olan soyma bıçağı, adından da anlaşılabileceği gibi, meyve ve sebzeleri soymak için geliştirilmiş bir bıçak türüdür.

  İlgili Makaleler