add wishlist add wishlist show wishlist add compare add compare show compare preloader

Bizi Arayın +90 532 559 58 92

  bıçakbıçak istanbulbıçak nasıl tutulurbıçak nedirbıçak seçimiblogF. DickG.G.SICELkasap bıçağımasatşef bıçağıŞef Bıçaklarıvictorinox

  Bıçak Nasıl Tutulur?

  Bıçak Nasıl Tutulur?

  Bugün sizlerle bıçak nasıl tutulur, doğru bıçak kullanmanın tekniği nedir gibi soruların yanıtlarından söz edeceğiz.

  Öncellikle doğru bıçak tutma şeklinin ve onu en doğru şekilde kullanmanın sadece profesyonel mutfaklarda değil; evlerinizde de gerekli olduğunu düşünüyorum. Hem güvenliğiniz hem de mutfakta hızlı olmanız için bıçak kullanma tekniğini öğrenmeniz size büyük bir avantaj sağlayacak. Aslında çok da zor olmayan bu teknikleri öğrendiğiniz de yemek yapmanın daha keyifli hale geldiğini göreceksiniz. Üstelik ortaya çıkardığınız işleri gördükçe ve övgüler geldikçe mutfakta daha fazla vakit geçirmek isteyeceksiniz.

  Bıçak kullanmaya başlamadan önce doğrama yapacağınız zemini doğru seçmeniz de önemli bir unsur. Kazaya yol açmamak için doğrama tahtanızın kesinlikle sabitlenmesi ve kaymaması gerekiyor. Bunun için doğrama tahtanızın altına nemli bir kaydırmaz bez koyabilirsiniz. Bunu öğrendiğimize göre, bıçak nasıl tutulur sorusunun yanıtına geçmeden önce dilerseniz kullanacağımız bıçakları tanıyalım.

  Şef Bıçağı Nedir? Hangi Özellikteki Şef Bıçağını Tercih Etmeliyim?

  Şef bıçağının kesici kısmının boyutları 15 – 30 cm arasında değişir. İdeal olarak 20 cm lik olanları en kullanışlılarıdır. Kesici kısmın eni ise genelde 4 cm civarındadır. İyi bir şef bıçağının sapı ile kesici kısmı arasında bir ağırlık dengesi vardır. Bu ağırlık dengesi parçalamadoğrama ve dilimleme işlemleri sırasında bize kolaylık sağlar ve hız kazandırır. Sonuç olarak 20 cm lik ve ağırlık dengesi iyi sağlanmış bir şef bıçağı bizim için en ideal olanıdır.

  Mutfak için  farklı özelliklere sahip bıçaklar mevcut. Fakat en önemlilerinden biri olan mutfakta çok kullanılan şef bıçağı, ilk aşamada işimizi fazlasıyla gören bir bıçak. Küçük işlerde (soyma, ayıklama, vb ) kullanacağımız bıçak ise bir sebze bıçağı olacak. Şimdi kısaca bu bıçakların özelliklerine bakalım.

  Nasıl Bir Sebze Bıçağı Tercih Etmeliyim?

  Sebze bıçağı küçük ve orantılı bir bıçaktır. Kesici kısmının uzunluğu 7-12 cm arasında değişir. Ele iyi oturan ve sivri uçlu bir sebze bıçağısoymaayıklamaoyma gibi birçok işimizi fazlasıyla görecektir. Dekor bıçakları süslemelerde çok işe yarıyor. Meyve ve sebze sunumlarında hem kolaylık sağlıyor hem de görsel açıdan güzel sunumlar yapabiliyorsunuz.

  Edindiğimiz bıçaklarla ilgili bir önemli bilgi ise onların daima keskin olması gerektiği… Keskin olmayan bir bıçak bizi zorlar ve doğrama esnasında daha fazla güç gerektirir. Yiyecek üzerinde sabit duramayan kör bıçak, kayarak kazalara yol açabilir, aman diyelim! İyi bilenmiş bir bıçak doğru zeminde kullanıldığı ve doğru bakım yapıldığı takdirde çok uzun süre keskinliğini korur. Güvenliğinizi sağlamak, performansınızı düşürmemek ve mutfakta hevesinizin kırılmaması adına çelik bir masat da mutfağınızda yerini almalı.

  Gelelim basit ama en temel ve  önemli konuya!

  Bıçak Nasıl Tutulur?

  Burada asıl üzerine konuşacağımız bıçak türü şef bıçağıdır. Şöyle ki; hem mutfaklarda en sık kullanılan bıçak olduğundan hem de kontrolü diğer bıçaklara oranla daha dikkat istediğinden, şef bıçağının doğru tutuşu oldukça önemlidir. Kullandığınız bıçak üzerinde hakimiyet kurmak ve bıçağı istenilen şekilde hareket ettirebilmek için bıçağı tutuş şekli çok önemli. Bu yüzden profesyonel mutfaklarda kabul görmüş tutuş şeklini uygulamalıyız. Peki buna göre doğru biçimde bıçak nasıl tutulur? İşaret parmağı ve başparmak ile bıçağın metal kısmı tutulur. Geri kalan parmaklar bıçağın sapına yerleştirilir. Yani baş parmağımız ve işaret parmağımızla bıçağın metal kısmını tutmalı diğer parmaklarımızla bıçağın sapını kavramalıyız.

  Peki bıçağı tutmayan yani yiyeceği tutan elde önemli kural nedir? Bıçağı tutmayan elinizle yiyeceği tutarken parmaklarınızı içe doğru kıvırın.

  Bu doğru tutuş şekline “pençe tutuşu” denir. Bu tutuş sayesinde parmakların, parmak uçlarının ve tırnakların kazayla kesilmesi önlenmiş olur. Bıçağın metal kısmı parmak boğumuna yaslanır ve böylelikle bıçak, kesme tahtasına dik olarak tutulabilir.

   Bu yazıda anlattığım bıçak çeşitlerini web sitemizden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

  İlgili Makaleler